Obrábění stínových oblastí

V tomto díle technických tipů pro SURFCAM budeme pokračovat v používání funkce „3 Osý Multi-Cut“, tentokrát si ale ukážeme aplikaci při obrábění stínových míst (viz tmavě modré plochy na následujícím obrázku).

Operace „3 Osý Multi-Cut“ je odvozena od pokročilých strategií pětiosého frézování.

Při tvorbě dráhy je v takovém případě rozpoznán a řízen nejen spodní rádius/sražení nástroje, ale také horní rádius/sražení. Díky této vlastnosti lze využít nástroje typu T-fréz k obrábění stínových míst.

Pro tvorbu dráhy nástroje vyberte příkaz „NC ►3 Osé ► Multi-Cut“.

V první fázi je opět nutné vybrat plochy pro obrábění. V tomto případě je vhodné využít pro rychlejší a snadnější výběr masku řízenou barvou plochy.

Po označení plochy potvrďte výběr pomocí příkazu „Hotovo“.

Na první záložce „Informace o nástroji“ vyberte/upravte nástroj v podobě T-frézy se zaoblením rohů. Geometrii je možné upravit v grafickém okně se znázorněným nástrojem. 

Na druhé záložce „Kontrola Obrábění“ proveďte následující nastavení:

  • „Metoda obrábění: Morfovat mezi 2 Křivkami“
  • „Oblast obrábění: Přesná Hrana“
  • „Typ Návratu: Cik“
  • „Typ Kroku: Přírůstek“
  • „Přírůstek“: zvolte libovolný přírůstek (krok v Z)

Dále je nutné upravit nastavení v příkazu „Okraje“. Po kliknutí na tento příkaz se otevře okno nastavení, kde je nutné zrušit zaškrtnutí u příkazu „Přidat vnitřní poloměr nástroje“.

Po tomto nastavení potvrďte celé okno nastavení operace Multi-Cut pomocí tlačítka „OK“. Budete vyzváni k určení počátečního prvku první křivky. Pomocí řetězení vyberte celý horní profil dílu. Nezapomeňte si zkontrolovat nastavení řetězení prvku v rovině.

Označte tedy horní profil hranice plochy a poté označte spodní profil.

Po výběru spodního profilu hranice plochy dojde k vytvoření dráhy nástroje.

Při verifikaci nebo vykreslení dráhy nástroje si můžete všimnout, že nástroj začíná obrábět zespodu. V případě, že chcete směr obrábění obrátit a obrábět shora dolů, zaškrtněte na záložce „Kontrola Obrábění“ možnost „Otočit Dráhu Nástroje“.

Máte dotaz? Naše technická podpora je Vám k dispozici!

Sdílet článek na sítích:

Objevte více:

Nejnovější články:

Nenašli jste, co jste hledali nebo chcete vědět víc? Kontaktujte nás!

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a.s.

Vy máte myšlenku, my jsme řešení…

Rychlá poptávka

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a jsem informován, že mohou být sdíleny s důvěryhodnými zúčastněnými stranami pro obchodní účely, jako jsou například osoby podílející se na dodání zboží nebo služeb, či na realizaci plateb na základě smlouvy.
Vyberte jednu z možností. Svůj případný souhlas dáváte pouze společnosti 3E Praha Engineering, a.s. za účelem zasílání informací o produktech, službách, akčních nabídkách a vzdělávacích materiálech.