Nastavení přejezdů nástroje (1. část)

V tomto díle technických tipů pro EDGECAM si ukážeme efektivní nastavení přejezdů nástroje mezi jednotlivými řeznými záběry. Konkrétně se zaměříme na operaci profilování, kde je možné vhodným nastavením významně ušetřit strojní čas.

Samotné nastavení přejezdů se nachází v okně nastavení cyklu „Profilování“ na záložce „Přejížděcí“.

Typ dlouhého přejezdu

Typem tohoto přejezdu je označován přejezd nástroje mezi jednotlivými částmi modelu (např. kapsami, konturami, plochami atd.).

„V optimální výšce“ – Všechny dlouhé přejezdy (např. mezi konturami, kapsami atd.) budou vždy provedeny ve výšce nad modelem, kterou je možné nastavit parametrem „Bezpečná vzdálenost“.

„V úrovni přejíždění“ – Přejezdy dlouhého typu budou vždy provedeny v bezpečné výšce přejížděcí hladiny. Tuto výšku je možné nastavit na záložce „Výšky/hloubky“ v parametru „Přejížděcí“.

Typ krátkého přejezdu

Krátkými přejezdy se označují přejezdy nástroje, třeba mezi jednotlivými záběry na hloubku.

„Přímo“ – Pohyb nástroje z konce řezu na začátek následujícího řezu je proveden v co nejkratší vzdálenosti po přímce (pracovním posuvem). Díky tomuto pohybu je možné redukovat zbytečné přejezdy do optimální nebo přejížděcí roviny a ušetřit tak strojní čas. Vždy je ale třeba hlídat možnost vzniku kolizí nástroje s obráběným materiálem!!!

Rychlost přejezdu je možné zrychlit pomocí parametru „Procento posuvu“.

„Rozložit do os“ – Pohyb nástroje mezi řezy je vždy rozložen do samostatných pohybů v osách X, Y a Z. Rychlost přejezdu je opět možné zrychlit pomocí parametru „Procento posuvu“.

„Plynule“ – Tento způsob přejezdu je vhodné použít například u rychloposuvových plátkových fréz, které se používají pro hrubování vnějšího tvaru dílu.  Přejezd mezi jednotlivými záběry probíhá po křivce, která tečně spojuje konec prvního a začátek následujícího záběru na hloubku (v ose Z). Podmínkou je použití nájezdu a výjezdu po oblouku.

Krátký přejezd je do délky

Tímto parametrem je možné definovat hranici rozdělení mezi krátkými a dlouhými přejezdy. Jedná se o reálnou délku přejezdu nástroje v milimetrech (včetně prodloužení dráhy na začátku/konci záběru). Vždy pro konkrétní použití je možné nastavit různou velikost a využít tak výhody již zmíněných typů dlouhého a krátkého přejezdu.

Bezpečná vzdálenost

Tento parametr souvisí s nastavením typu dlouhého přejezdu „V optimální výšce“. Konkrétně parametr ovlivňuje velikost výšky přejezdu nad dílem.

Bezpečné najetí do záběru

Parametr bezpečného najetí udává vzdálenost od poslední hloubky záběru, kdy k této hloubce přičte zadanou hodnotu pro nájezd na následující záběr. Tato možnost je aktivní pouze v případě, kdy jsou aktivovány příkazy „Sjíždět v Z jen posuvem“ (na záložce „Přejížděcí“) a „Najíždět z bezpečné výšky“ (na záložce „Najetí/vyjetí“)

Procento posuvu

Udává rychlost přejezdu posuvu nastaveného na záložce „Základní“. Standardně bývá nastavena hodnota 100 %. Lze ji ale snížit, případně zvýšit.

Sjíždět v Z jen posuvem

Je-li toto nastavení zaškrtnuto, jsou všechny pohyby nástroje rychloposuvem (G00) v ose Z převedeny na pracovní posuv (G01).

Máte dotaz? Naše technická podpora je Vám k dispozici!

Sdílet článek na sítích:

Objevte více:

Nejnovější články:

Nenašli jste, co jste hledali nebo chcete vědět víc? Kontaktujte nás!

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a.s.

Vy máte myšlenku, my jsme řešení…

Rychlá poptávka

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a jsem informován, že mohou být sdíleny s důvěryhodnými zúčastněnými stranami pro obchodní účely, jako jsou například osoby podílející se na dodání zboží nebo služeb, či na realizaci plateb na základě smlouvy.
Vyberte jednu z možností. Svůj případný souhlas dáváte pouze společnosti 3E Praha Engineering, a.s. za účelem zasílání informací o produktech, službách, akčních nabídkách a vzdělávacích materiálech.