Zbytkové hrubování

V tomto díle technických tipů pro EDGECAM si ukážeme, jakým způsobem je možné jednoduše a rychle definovat oblast zbytkového hrubování pro několik nástrojů bez nutnosti aktualizací polotovaru a označování nové geometrie pro obrábění.

Pro úsporu strojního času zejména u hrubování je důležité volit vhodné postupy a technologie. Jedním z těchto postupů je volba vhodné strategie hrubování, kdy je z polotovaru odebíráno co nejvíce materiálu v co nejkratším čase.


V případě hrubování jednoduchých 2D kapes hraje významnou roli velikost rohových rádiusů. V případě velkých kapes, jako jsou různá odlehčení s žebry, je pro zkrácení strojního času stěžejní použití nástroje s větším poloměrem, než je minimální poloměr rohu obráběné kapsy. Tímto hlavním hrubovacím nástrojem se odebere většina materiálu z oblasti kapsy s výjimkou právě rohových míst, kam se velký nástroj díky svému poloměru nevejde. Tato neobrobená místa jsou poté postupně zbytkově dohrubována jedním, popř. i více menšími nástroji.

Pro ukázku na jednoduchém modelu s 2D kapsami je vytvořena dráha hlavního hrubovacího nástroje (válcová fréza D16R0). Minimální rádius rohu kapsy je 2,5 mm. Rohy kapsy jsou tedy zatím neobrobeny.


Pro operaci zbytkového hrubování nejprve zvolíte ze zásobníku nástrojů menší nástroj v podobě válcové frézy D8R0 a předchozí hrubovací dráhu ponecháte viditelnou na pracovní ploše. Nyní opět vyberete cyklus „Frézovat hrubováním C“ a na záložce „Základní“  zaškrtnete příkazy „Ořezat zbytky“ a „Označit hrubovací dráhu“.

Nyní kliknete na příkaz „Dráha nástroje (požadovaný výběr)“ a na pracovní ploše označíte dráhu předchozího nástroje D16R0


Tímto výběrem budou pro zbytkové hrubování automaticky dopočítána nedokončená místa po předchozím nástroji. Pokud chcete dráhu omezit, tak je možný i dodatečný výběr hranic. Nyní už stačí pouze upravit řezné podmínky (např. „Rozteč drah v %D“ nebo „Hloubku záběrů“) a potvrdit OK.

Dojde k vytvoření dráhy zbytkového hrubování nástrojem D8R0 po předchozím nástroji D16R0. V Simulaci obrábění je ale stále možné vidět, že rohy kapes nejsou zcela vyhrubovány. 


Proto zvolíte další nástroj v podobě válcové frézy D4R0 a opět vyberete operaci „Frézovat hrubování“. Na záložce „Základní“ opět zaškrtnete příkazy „Ořezat zbytky“ a „Označit hrubovací dráhu“.

Opět kliknete na příkaz „Dráha nástroje (požadovaný výběr)“, ale tentokrát na pracovní ploše označíte dráhu nástroje D8R0.

Nyní už stačí pouze upravit řezné podmínky (např. „Rozteč drah v %D“ nebo „Hloubku záběrů“) a potvrdit OK.

Dojde k vytvoření další dráhy zbytkového hrubování posledním nástrojem D4R0. V „Simulaci obrábění“ je dobře viditelné, že rohy kapes jsou už zcela vyhrubovány.

Máte dotaz? Naše technická podpora je Vám k dispozici!

Sdílet článek na sítích:

Objevte více:

Nejnovější články:

Nenašli jste, co jste hledali nebo chcete vědět víc? Kontaktujte nás!

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a.s.

Nezmeškejte naše webináře!

Akce / Webináře

[Workshop] Do letních měsíců s novým SOLIDWORKS. Objevte nejnovější možnosti SOLIDWORKS & 3DEXPERIENCE

Zveřejněno: 18/04/2024

Vy máte myšlenku, my jsme řešení…

Rychlá poptávka

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a jsem informován, že mohou být sdíleny s důvěryhodnými zúčastněnými stranami pro obchodní účely, jako jsou například osoby podílející se na dodání zboží nebo služeb, či na realizaci plateb na základě smlouvy.
Vyberte jednu z možností. Svůj případný souhlas dáváte pouze společnosti 3E Praha Engineering, a.s. za účelem zasílání informací o produktech, službách, akčních nabídkách a vzdělávacích materiálech.