Technický tip Surfcam – Počáteční bod obrábění

V tomto díle technických tipů pro Surfcam si ukážeme opět jednu z novinek verze 2020.1. Konkrétně se budeme věnovat nastavení počátečního bodu obrábění u operace Kontura. Tato novinka umožňuje jednoduše vybrat místo nájezdu a odjezdu nástroje přímo na modelu bez nutnosti rozdělování čáry nebo oblouky kontury ručně. 

Počáteční bod nájezdu/odjezdu u operace Kontura závisí na konkrétním místě počátku řetězení profilu. Konkrétně to jsou vždy koncové body oblouků a čar (viz obrázek).

Jedinou možností, jak přemístit místo nájezdu/odjezdu na vhodnější místo, bylo rozdělit čáru nebo oblouk na dvě části. Při výběru geometrie pro obrábění bylo poté nutné začínat řetězení v místě rozdělení. Tento postup byl ale časově náročný, protože bylo nutné rozdělovat čáru nebo oblouk v každé kapse, a to zbytečně prodlužovalo tvorbu jinak jednoduché dráhy.

Tento zdlouhavý postup je již minulostí a my si nyní ukážeme, jak jednoduše lze místo nájezdu/odjezdu vytvořit už na začátku tvorby dráhy nástroje. Od verze Surfcam 2020.1 je dostupná nová funkce Počáteční bod

Tato funkce umožňuje vybrat místo přímo na modelu bez nutnosti jakékoliv úpravy modelu. Pro ukázku si vytvoříme jednoduchou skupinu kapes pomocí funkce Kapsa. Vyberte tedy z hlavní nástrojové lišty Tvorba Kapsa, vyplňte parametry podle obrázku. 

Před potvrzením dialogového okna pomocí tlačítka OK je ještě nutné vybrat pozici pro umístění kapes. V nástrojové liště klikněte na příkaz Kurzor a klikněte na počátek souřadnicového systému.

Poté potvrďte dialogové okno se zadanými parametry pomocí OK a dojde k vytvoření čtyř kapes.

Nyní přejdeme k samotné tvorbě dráhy a výběru počátečních bodů. Na hlavní nástrojové liště vyberte NC 2 Osé Kontura a zřetězte spodní profil obou kapes.

Po zřetězení profilů kapes je možné vybrat polohu nájezdu/odjezdu a to v různých místech. Nejprve ale na hlavní nástrojové liště klikněte na příkaz Počáteční bod.

Pro přesné umístění počátečního bodu je nutné definovat, ve které části vybraného prvku má být počáteční bod vybrán. Vzhledem k tomu, že budeme vybírat středy úseček na spodním profilu, je nutné vybrat možnost Bod uprostřed.

Nyní postupně označte úsečky, na kterých se bude nájezd/odjezd kontury nacházet. V tomto případě můžeme označit úsečky viz obrázek.

Po výběru úseček klikněte na příkaz Hotovo. Otevře se dialogové okno Operace 2-osé Kontura. Na první záložce Informace o nástroji vyberte z databáze nástrojů válcovou frézu průměru 10 mm.

Přejděte na záložku Kontrola obrábění a zadejte parametry dle obrázku. Poté dialogové okno potvrďte pomocí tlačítka OK.

Po potvrzení dialogového okna budete vyzváni k určení strany kontury. Klikněte do vnitřku kterékoliv z kapes.

Po výběru strany kontury dojde k vytvoření dráhy nástroje. Všimněte si, že se pozice nájezdů a odjezdů umístily na středy vybraných čar.

Máte dotaz? Naše technická podpora je Vám k dispozici!

Sdílet článek na sítích:

Objevte více:

Nejnovější články:

Nenašli jste, co jste hledali nebo chcete vědět víc? Kontaktujte nás!

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a.s.

Nezmeškejte naše webináře!

Webináře

[Workshop] Do letních měsíců s novým SOLIDWORKS. Objevte nejnovější možnosti SOLIDWORKS & 3DEXPERIENCE

Zveřejněno: 18/04/2024

Vy máte myšlenku, my jsme řešení…

Rychlá poptávka

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a jsem informován, že mohou být sdíleny s důvěryhodnými zúčastněnými stranami pro obchodní účely, jako jsou například osoby podílející se na dodání zboží nebo služeb, či na realizaci plateb na základě smlouvy.
Vyberte jednu z možností. Svůj případný souhlas dáváte pouze společnosti 3E Praha Engineering, a.s. za účelem zasílání informací o produktech, službách, akčních nabídkách a vzdělávacích materiálech.