Technický tip EDGECAM – Příprava textu pro gravírování (1. část)

V jednom z předchozích technických tipů jsme si ukázali práci s manuálním cyklem gravírování. V tomto díle technických tipů pro EDGECAM si ukážeme první způsob, jakým je možné připravit text na objemovém modelu právě pro cyklus gravírování. Konkrétně si ukážeme nastavení a práci s útvary. Pro ukázku máme vytvořený jednoduchý objemový model s připraveným textem, jehož výška je 7 mm a hloubka 0,5 mm.

První z možností, jak připravit text na modelu pro operaci gravírování, je rozpoznání samotného textu jako útvaru. Tomu předchází nastavení určitých parametrů v dialogovém okně Rozpoznat útvary. Jednotlivá písmena pro gravírování je nutné rozpoznat jako 2D dutiny. Tato definice ale sama o sobě nestačí a je tedy navíc nutné nastavit i další parametr v dialogovém okně Možnosti frézování. Konkrétně se jedná o parametr Skládání útvarů.

Tento parametr hraje zásadní roli při rozpoznávání textu jako útvarů pro gravírování. Základní nastavení „Jednoduché“ skládání útvarů není pro správné rozpoznání dostatečné. U jednoduchých písmen, čísel a znaků, jako jsou např. C, I, J, M, N, 1, 2, 3, 7 , sice dojde ke správnému rozpoznání i s tímto nastavením. Problém ale nastává u složitějších písmen a čísel, jako jsou např. A, B, D, P, R, 0, 4, 6, 8 , která mají ve své geometrii obsažené ostrůvky.

Pro názornost si tuto problematiku ukážeme na modelu příkladu a to konkrétně na písmenech „P“ ve slově Praha. Provedeme tedy rozpoznání útvarů 2D dutiny s nastavením skládání útvarů „Jednoduché“

Po potvrzení tlačítkem OK dojde k rozpoznání textu jako útvarů 2D dutin. Pro lepší přehlednost skryjte objemový model pomocí příkazu Stínovat komponentu a zvýrazněte rozpoznané útvary pomocí příkazu Stínovat útvary. Všimněte si, že ostrůvky u písmen „P“ a „a“ nebyly rozpoznány.

Pokud bychom takto rozpoznané útvary nechali obrobit gravírovacím cyklem, tak by došlo k podřezání modelu právě v oblasti těchto ostrůvků (viz obrázek).

Aby k tomuto podřezání nedocházelo, je nutné rozpoznat útvary znovu, ale tentokrát s jiným, vhodnějším nastavením. Vše tedy vrátíme do původního stavu a znovu vybereme příkaz Rozpoznat útvary. V dialogovém okně zaškrtneme opět možnost 2D dutiny a klikneme na tlačítko Upravit… u možností frézování. Nastavíme parametr skládání útvarů „Složené“ a potvrdíme OK.  

Po potvrzení dojde k rozpoznání nových útvarů, které je opět možné pro lepší viditelnost vystínovat. Všimněte si, že ostrůvky u písmen již byly rozpoznány a zahrnuty do geometrie útvaru. 

V případě obrobení je již také vše v pořádku, model není v místě ostrůvků podřezaný.

Máte dotaz? Naše technická podpora je Vám k dispozici!

Sdílet článek na sítích:

Objevte více:

Nejnovější články:

Nenašli jste, co jste hledali nebo chcete vědět víc? Kontaktujte nás!

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a.s.

Vy máte myšlenku, my jsme řešení…

Rychlá poptávka

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a jsem informován, že mohou být sdíleny s důvěryhodnými zúčastněnými stranami pro obchodní účely, jako jsou například osoby podílející se na dodání zboží nebo služeb, či na realizaci plateb na základě smlouvy.
Vyberte jednu z možností. Svůj případný souhlas dáváte pouze společnosti 3E Praha Engineering, a.s. za účelem zasílání informací o produktech, službách, akčních nabídkách a vzdělávacích materiálech.