Technický tip EDGECAM – Definice vlastního pásu karet

Uživatelské prostředí v EDGECAM je možné přizpůsobovat konkrétním potřebám uživatele. Jedním z těchto přizpůsobení je i tvorba vlastního pásu karet s vybranými příkazy.

V tomto díle technických tipů pro EDGECAM si ukážeme, jak na pásu karet definovat vlastní záložky obsahující vybrané příkazy.

Při standardní tvorbě projektů obsahuje pás karet pět záložek. Jedná se o záložky Soubor, Nastavení, Útvary, Obrábění a NC kód. Každá z těchto záložek obsahuje příkazy, které mají příslušné pořadí.

V případě, že je využíván pro modelování dílu EWS objemový modelář, je navíc zobrazena i šestá záložka Geometrie. Tato záložka je dostupná pouze v prostředí EWS a nelze ji jinak vyvolat. Obsahuje pouze příkazy pro tvorbu objemového modelu.

Upozornění: Důrazně doporučujeme neupravovat názvy výchozích záložek a ponechat i pořadí záložek! Úpravy mohou vést k nesprávné funkci celého systému!

Pro definici vlastního pásu karet klikněte pravým tlačítkem myši kamkoliv na prázdné místo na horní liště a vyberte příkaz „Přizpůsobit pás karet…

Otevřete dialogové okno Správce motivů a přizpůsobení pásu karet, kde je možné vytvářet nové karty (záložky), panely i nabídky. Případně je možné přidávat nové příkazy do existujících záložek. 

Pro představu si všechny tyto části představíme na následujících příkladech. Klikněte postupně na příkazy Nová karta, Nový panel a Nová nabídka. Názvy zatím neměňte a jen dialogová okna potvrďte OK.

Aby se tyto nové prvky na pásu karet zobrazily, je nutné přidat do nově vytvořeného panelu nebo do nabídky jakýkoliv příkaz. Vyzkoušíme si přidání příkazu do obou z těchto umístění. V okně Aktuální karta by se nyní měly nacházet nově vytvořené prvky (viz obrázek).

Nyní si vložíme libovolný příkaz do nového panelu i do nabídky. Nejprve tedy klikněte v okně Aktuální karta na Nový panel tak, aby byl modře zvýrazněn (viz obrázek).

V tomto stavu lze do tohoto panelu přidávat libovolné příkazy. My si nyní pro ukázku vložíme do nového panelu např. příkaz Měřit. Do okna pro vyhledání napište slovo „Měřit“ a v nabídce vyberte příkaz Měřit (bez dialogového okna). Poté už jen stiskněte tlačítko Přidat>> a dojde k vložení daného příkazu do nového panelu.

Nyní je daný příkaz přiřazen k novému panelu (viz obrázek).

Nyní stejným způsobem přidáme do Nové nabídky např. příkaz Ověřit. Nejprve v okně Aktuální karta klikněte na Nová nabídka tak, aby byl modře zvýrazněn. Poté vyhledejte pomocí vyhledávače příkaz Ověřit (bez dialogového okna) a přes příkaz Přidat>> ho vložte do nové nabídky.

Poté už pouze potvrďte celé dialogové okno pomocí tlačítka OK a prohlédněte si pás karet na pracovní ploše. Všimněte si, že došlo k vytvoření záložky s názvem Nová karta.

V této kartě naleznete jednak Nový panel, kterým můžete vytvářet přehledné skupiny příkazů. Pro ukázku zde máme vložený a námi vybraný příkaz Měřit.

V novém panelu se také nachází roletové menu s názvem Nová nabídka. V tomto roletovém menu máme opět vložený příkaz Ověřit, který jsme vybrali při tvorbě nových prvků na pásu karet. Do roletového menu lze vkládat i více příkazů, což umožňuje značnou úsporu místa v případě vkládání více příkazů.

Pokud chcete daný pás karet upravit, tak opět klikněte pravým tlačítkem myši kamkoliv na prázdné místo na horní liště a opět vyberte příkaz „Přizpůsobit pás karet…“ Následně vyberte prvek, který chcete odstranit, případně upravit a klikněte na příslušný příkaz.

Máte dotaz? Naše technická podpora je Vám k dispozici!

Sdílet článek na sítích:

Objevte více:

Nejnovější články:

Nenašli jste, co jste hledali nebo chcete vědět víc? Kontaktujte nás!

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a.s.

Nezmeškejte naše webináře!

Akce / Webináře

[Workshop] Do letních měsíců s novým SOLIDWORKS. Objevte nejnovější možnosti SOLIDWORKS & 3DEXPERIENCE

Zveřejněno: 18/04/2024

Vy máte myšlenku, my jsme řešení…

Rychlá poptávka

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a jsem informován, že mohou být sdíleny s důvěryhodnými zúčastněnými stranami pro obchodní účely, jako jsou například osoby podílející se na dodání zboží nebo služeb, či na realizaci plateb na základě smlouvy.
Vyberte jednu z možností. Svůj případný souhlas dáváte pouze společnosti 3E Praha Engineering, a.s. za účelem zasílání informací o produktech, službách, akčních nabídkách a vzdělávacích materiálech.