Technický tip CAMWorks – Viditelnost drah nástroje za modelem

Technický tip CAMWorks – Rozšířené najetí a vyjetí u frézovací operace

Tento postup je určen pro produkt CAMWorks. 

V následujícím tipu bude popsáno, jak využít funkce Rozšířených nájezdů a odjezdů ve frézovacích operacích. Tato funkce je dostupná pouze pro soustružnicko-frézovací strojeTato funkce tedy není zpřístupněna pro frézovací a soustružnické stroje. 

Tuto funkci naleznou uživatelé na kartě NC v 2.5osých a 3osých operacích. 

Obecně slouží uživateli k přesnějšímu nastavení pohybů stroje, ke kterým dochází před a po obrábění pomocí frézovacích operacích, většinou se tedy jedná o pohyby před a po výměně nástroje. Na těchto složitějších strojích je potřeba tyto pohyby kontrolovat kvůli tomu, aby se uživatel vyhnul případným nechtěným kolizím.

Využití rozšířených možností nájezdu a odjezdu

Běžný pohyb najetí a vyjetí je v operaci řízen pouze pomocí Roviny rychloposuvu, Předjížděcí roviny a Roviny posuvu a samotného nastavení najetí/vyjetí. Na obrázku je viditelné výchozí nastavení operace obrysového frézování na výstupku pomocí poháněného nástroje na soustružnicko-frézovacím stroji.

 1. Vzdálenosti rozšířených odjezdů a nájezdů v osách X a Z se určují v parametrech stroje, na kartě Postprocesing (X, Z Preset…). Názvy proměnných se mohou lišit dle Vašeho postprocesoru.
 1. Možnost rozšířeného najetí/vyjetí přidává další možnosti před najetí a po vyjetí nástroje. Pro použití a definici, zaškrtněte na kartě NC políčko Použít rozšířené možnosti nájezdu a odjezdu a klikněte na tlačítko Definovat.
 1. V panelu Nájezd a odjezd naleznete Strategie Nájezdu a Odjezdu
 1. Vzdálenost jednotlivých pohybů lze nadefinovat několika způsoby:
 • Přednastavení – absolutní XZ: byla definována v předchozích krocích v parametrech stroje. V tomto případě X = 125 mm a Z = 125 mm u operací na hlavním vřetenu.
 • Bezpečný index: Lze nadefinovat přímo zde, ve výchozím nastavení X = 250 mm a Z = 250 mm.
 • Obojí: Součet obou předchozích.
 1. Další parametry:
 • Automatická oprava: Pokud by docházelo u zadaných pohybů ke kolizi mezi nástrojem a polotovarem/součástí bude tato dráha automaticky opravena.
 • Bezpečný prostor: Tento bezpečný prostor by měl nástroj při zadaných pohybech dodržovat automaticky kolem aktuálně obrobeného polotovaru.
 1. Příklad: Strategie nájezdu – X a potom Z, Strategie odjezdu – Přímo.

Sdílet:

Máte dotaz? Technická podpora je Vám k dispozici!

3D CAD

2D CAD

JAK POŘÍDIT ŘEŠENÍ?
Kontaktujte nás!

Nenašli jste, co jste hledali nebo chcete vědět víc? Kontaktujte nás!

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a.s.

Vy máte myšlenku, my jsme řešení…

Rychlá poptávka

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a jsem informován, že mohou být sdíleny s důvěryhodnými zúčastněnými stranami pro obchodní účely, jako jsou například osoby podílející se na dodání zboží nebo služeb, či na realizaci plateb na základě smlouvy.
Vyberte jednu z možností. Svůj případný souhlas dáváte pouze společnosti 3E Praha Engineering, a.s. za účelem zasílání informací o produktech, službách, akčních nabídkách a vzdělávacích materiálech.