Sloučení děr (2.část)

V tomto díle technických tipů pro Surfcam budeme pokračovat v tématu používání funkce sloučení děr.

Pro ukázku si nyní předvedeme celý proces tvorby určité skupiny děr a její následné použití v operaci vrtání (správa děr). Je zapotřebí vytvořit skupinu děr o průměru 5 mm, které se nacházejí ve středu dílu (viz obrázek), a následně tuto skupinu obrobit

Nejprve je zapotřebí rozpoznat díry. Na hlavní nástrojové liště vyberte „Nástroje“ ► „Sloučení děr“.

Skupina děr, kterou chcete rozpoznat, se nachází na konstrukční rovině 1: „Pohled shora“. Zkontrolujete tedy, že tato konstrukční rovina je aktivní. Pokud ne, tak ji lze jednoduše vybrat z roletového menu.

Po přepnutí na požadovanou konstrukční rovinu jsou všechny díry automaticky rozpoznány. A konkrétně i požadovaný typ díry o průměru 5 mm pro tvorbu skupiny. Bohužel tento typ zahrnuje i jiné díry o průměru 5 mm, které do dané skupiny zařadit nechcete. Proto bude nutné výběr upravit.

V okně rozpoznaných děr se vedle názvu požadované díry nachází v levé části znaménko „+“ pro rozbalení stromu. Po rozbalení se zobrazí jednotlivé kružnice děr v různých výškách osy Z.

Kliknutím na jednotlivé souřadnice kružnic v ose Z, dojde k jejich zvýraznění na modelu dílu. V tomto případě se požadované kružnice děr nachází ve výšce Z-15 (-15 mm od počátku souřadnicového systému). Zaškrtnete tedy políčko u souřadnice
Z-15.0000“ a také u nadřazené části stromu „5.0000 Průměr“.

Než kliknete na tlačítko „Zavést“, přepnete vedlejší přepínač na možnost „Pouze horní pozice Z“. Díky tomu budou do skupiny vybrány pouze horní kružnice děr. Pokud byste vybrali druhou možnost „Všechny pozice Z“, došlo by k výběru i spodních kružnic z druhé strany dílu, což je nyní zbytečné. Potom kliknete na tlačítko „Zavést“ a budou vybrány požadované díry (viz obrázek).

Bude-li potřeba některou díru z vybrané skupiny odstranit, stačí na ni pouze kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit možnost „Odstranit“. Pro snadnou orientaci je opět možné kliknout na libovolnou díru v seznamu a její pozice se na modelu viditelně zvýrazní.

Takto připravenou skupinu již stačí pouze pojmenovat a uložit pomocí tlačítka „Skupina“ a případně i potvrdit tlačítkem OK.

Nyní je možné tuto vytvořenou skupinu děr použít pro operaci vrtání (správa děr).

Máte dotaz? Naše technická podpora je Vám k dispozici!

Sdílet článek na sítích:

Objevte více:

Nejnovější články:

Nenašli jste, co jste hledali nebo chcete vědět víc? Kontaktujte nás!

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a.s.

Nezmeškejte naše webináře!

Akce / Webináře

[Workshop] Do letních měsíců s novým SOLIDWORKS. Objevte nejnovější možnosti SOLIDWORKS & 3DEXPERIENCE

Zveřejněno: 18/04/2024

Vy máte myšlenku, my jsme řešení…

Rychlá poptávka

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a jsem informován, že mohou být sdíleny s důvěryhodnými zúčastněnými stranami pro obchodní účely, jako jsou například osoby podílející se na dodání zboží nebo služeb, či na realizaci plateb na základě smlouvy.
Vyberte jednu z možností. Svůj případný souhlas dáváte pouze společnosti 3E Praha Engineering, a.s. za účelem zasílání informací o produktech, službách, akčních nabídkách a vzdělávacích materiálech.