Rozpoznání útvarů dle vybraných ploch

Tento postup je shodný pro produkty SOLIDWORKS CAM i CAMWorks. Některé prvky uživatelského prostředí však mohou být nepatrně rozdílné. V následujícím tipu bude popsáno, jakým způsobem lze využít výběr určitých ploch k rozpoznání konkrétních útvarů. Tento způsob může zjednodušit práci s některými složitějšími modely. Uživatel tak může přesně určit, který útvar potřebuje rozpoznat dle vybraných ploch na modelu. Tento postup lze využít pro různé druhy útvarů – dutiny, drážky atp. Tyto útvary mohou být i s pravidelným zaoblením/zkosením. Vždy je jen nutné označit správné plochy pro rozpoznání konkrétních útvarů.

Rozpoznání útvaru se zkosením/zaoblením

Na obrázku níže je vidět díl se specifickým zaoblením, který budeme chtít rozpoznat. Tento typ zaoblení by byl řešitelný i pomocí 3osých operací, ale CAMWorks také podporuje tyto útvary s pravidelným zaoblením/zkosením jako 2.5osé. Tento typ útvarů nelze definovat manuálně a je nutné jej rozpoznat pomocí funkce Extrahování obrobitelných útvarů nebo dle následujícího postupu.

1. Pro rozpoznání prvků se zkosením/zaoblením je potřeba mít v Možnostech tento typ Frézovacích útvarů zvolen. Zkontrolujte si tedy v Možnostech tuto volbu na kartě Frézovací útvary – Zkosené a zaoblené.

2. Vytvořte Nastavení součásti pro frézování z vhodné strany na modelu. Z důvodu ušetření počtu upnutí daného kusu na stroji je nutné dané zaoblení obrobit z horní strany dílu.

3. Pomocí nástrojů SolidWorks označte plochy, které definují zaoblený útvar. V některých případech není nutné označovat všechny plochy útvaru.

4. Po označení ploch, které definují útvar, přejděte do Stromu útvarů a klikněte pravým tlačítkem myši na Nastavení součásti pro frézování a zvolte Rozpoznat místní útvary.

5. Pokud se podaří nalézt nějaké útvary, objeví se v okně Zpráva CAMWorks, počet rozpoznaných útvarů.

6. V tomto případě byl rozpoznán jeden útvar Nepravidelná drážka i se zaoblením.

7. S tímto útvarem pak můžeme pracovat dále a dosáhnout tak i obrobení daného zaoblení. Příkladová dráha Obrysového frézování na obrázku níže:

Máte dotaz? Naše technická podpora je Vám k dispozici!

Sdílet článek na sítích:

Objevte více:

Nejnovější články:

Nenašli jste, co jste hledali nebo chcete vědět víc? Kontaktujte nás!

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a.s.

Nezmeškejte naše webináře!

Akce / Webináře

[Workshop] Do letních měsíců s novým SOLIDWORKS. Objevte nejnovější možnosti SOLIDWORKS & 3DEXPERIENCE

Zveřejněno: 18/04/2024

Vy máte myšlenku, my jsme řešení…

Rychlá poptávka

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a jsem informován, že mohou být sdíleny s důvěryhodnými zúčastněnými stranami pro obchodní účely, jako jsou například osoby podílející se na dodání zboží nebo služeb, či na realizaci plateb na základě smlouvy.
Vyberte jednu z možností. Svůj případný souhlas dáváte pouze společnosti 3E Praha Engineering, a.s. za účelem zasílání informací o produktech, službách, akčních nabídkách a vzdělávacích materiálech.