Příkaz „Prevence třísek“

V tomto díle technických tipů pro EDGECAM si ukážeme další způsob, kterým je možné ovlivnit dráhu při hrubování metodou Waveform a odstranit tak některé nežádoucí jevy, které mohou při výpočtu dráhy nastat.

Při použití produktivní metody hrubování Waveform v uzavřených kapsách není potřeba ve většině případů nastavení dráhy nijak zásadně upravovat. V případě obrábění otevřených útvarů může ale při výpočtu dráhy nastat situace, kdy při následném obrábění dochází ke ztenčování stěny v místě odběru materiálu. Tato stále tenčí a tenčí stěna v určitém okamžiku může začít vibrovat a následně může dojít k jejímu odlomení, což může mít za následek i vážné poškození nástroje.

Od verze 2020.0 je proto dostupný nový příkaz „Prevence třísek“, který pomáhá tento neduh při výpočtu dráhy eliminovat. Naleznete ho na záložce „Provedení“„Možnostech Waveform“ v hrubovacím frézovacím cyklu.

Při standardním hrubování otevřené kapsy metodou Waveform je dráha nástroje řízena pouze velikostí maximálního stranového kroku nástroje a na případný vznik tenkých stěn nebere zřetel. Při pohledu shora na tuto hrubovací dráhu je patrné, ve kterých místech bude docházet ke vzniku tenké stěny při postupném odběru materiálu (viz obrázek níže).

Přepočítáním dráhy nástroje s použitím funkce „Prevence třísek“ je při hrubování Waveform umožněn vznik stěny pouze do určité tloušťky, kdy je poté vzniklá stěna odstraněna krátkými příčnými přejezdy (viz obrázek níže).

Toto dodatečné nastavení samozřejmě nijak neovlivňuje použití rychlých posuvů nástroje, které jsou v metodě produktivního hrubování Waveform hlavním klíčem k úspoře strojního času.

Máte dotaz? Naše technická podpora je Vám k dispozici!

Sdílet článek na sítích:

Objevte více:

Nejnovější články:

Nenašli jste, co jste hledali nebo chcete vědět víc? Kontaktujte nás!

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a.s.

Vy máte myšlenku, my jsme řešení…

Rychlá poptávka

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a jsem informován, že mohou být sdíleny s důvěryhodnými zúčastněnými stranami pro obchodní účely, jako jsou například osoby podílející se na dodání zboží nebo služeb, či na realizaci plateb na základě smlouvy.
Vyberte jednu z možností. Svůj případný souhlas dáváte pouze společnosti 3E Praha Engineering, a.s. za účelem zasílání informací o produktech, službách, akčních nabídkách a vzdělávacích materiálech.