Geometrie pro vrtání

V tomto díle technických tipů pro SURFCAM si předvedeme, jaké prvky na modelu a jeho drátové geometrii je možné vybírat pro operace vrtání (Správa děr).

Kružnice

Jednotlivé kružnice i skupiny kružnic je možné vybírat přímo na pracovní ploše při aktivním cyklu „Správa děr“. Dráha nástroje se poté vytvoří ve středu vybraných kružnic. Ve dvou předchozích technických tipech jsme si ukázali i práci s novou funkcí „Sloučení děr“, která ale využívá pro rozpoznání děr pouze ucelené kružnice. Pokud jste se s nimi ještě neseznámili, klikněte na tento odkaz pro 1.díl a 2 díl. (vložit odkazy na technické tipy na webu)


Prvek kružnice ale není jediný možný prvek, kterým lze určit pozici díry pro řízení vrtání. Je možné využít i prvky, jako jsou body a oblouky. Výběr těchto prvků si nyní ukážeme.

Oblouky

Stejně jako kružnice je možné vybírat i oblouky jako geometrii pro obrábění. Při volbě oblouků se dráha nástroje opět generuje ve středu oblouku. Můžete se ale setkat s případem, kdy vytvořený oblouk nebude možné vybrat (viz následující obrázek).

Výběr oblouků je podmíněný úhlem, který oblouk svírá. Hodnota tohoto úhlu je defaultně nastavena na 135°. Jakýkoliv oblouk, který svírá úhel menší, než je tato nastavená hodnota, nelze jako geometrii pro obrábění vybrat.

Parametr úhlu oblouku je samozřejmě možné libovolně nastavit a měnit. Vyberte příkaz „Nástroje ► Možnosti“.

Nastavení „Minimální úhel oblouku“ se nachází v okně možností na záložce „Výchozí NC ► Správa Děr“ (viz obrázek).

Pokud chcete rozpoznávání oblouků při výběru geometrie pro obrábění zcela vypnout, tak zrušte zaškrtnutí příkazu „Vyberte oblouky“. Po zrušení zaškrtnutí již nebude možné oblouky nadále vybírat.

Body

Posledním možným typem geometrie pro výběr dráhy u vrtání jsou body. Ty je možné umísťovat do středů kružnic, oblouků, ostrých rohů a dalších libovolných míst pomocí souřadnic, popř. jednoduchým kliknutím na vybrané místo. Generovaná dráha vrtání se poté vygeneruje tak, aby procházela středem vybraného bodu, případně bodů (viz obrázek).

Máte dotaz? Naše technická podpora je Vám k dispozici!

Sdílet článek na sítích:

Objevte více:

Nejnovější články:

Nenašli jste, co jste hledali nebo chcete vědět víc? Kontaktujte nás!

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a.s.

Nezmeškejte naše webináře!

Webináře

[Workshop] Do letních měsíců s novým SOLIDWORKS. Objevte nejnovější možnosti SOLIDWORKS & 3DEXPERIENCE

Zveřejněno: 18/04/2024

Vy máte myšlenku, my jsme řešení…

Rychlá poptávka

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a jsem informován, že mohou být sdíleny s důvěryhodnými zúčastněnými stranami pro obchodní účely, jako jsou například osoby podílející se na dodání zboží nebo služeb, či na realizaci plateb na základě smlouvy.
Vyberte jednu z možností. Svůj případný souhlas dáváte pouze společnosti 3E Praha Engineering, a.s. za účelem zasílání informací o produktech, službách, akčních nabídkách a vzdělávacích materiálech.