JAK PROBÍHALO SETKÁNÍ UČITELŮ V PLASÍCH

Prohlídkou sklepení kláštera v Plasích, které ukrývá unikátní stavební řešení základů z dřevěných pilotů pro stavbu celého kláštera, začal páteční program letošního setkání škol, které 3E Praha Engineering uspořádalo pro učitele CAD/CAM programů. Hostitelem setkání bylo ve dnech 9. a 10. listopadu Centrum stavitelského dědictví v Plasích.  Novinkou letošního programu byla aplikace SketchUp i rozšíření účastníků o základní školy a střední školy, které učí stavební a jiné technické  obory.   

Po úvodním bloku novinek v Solidworksu, Surfcamu a CAMWorksu následovalo představení aplikace SketchUp a multifunkční 3D tiskárny ZMorph VX, která díky svým výměnným hlavám umí nejen 3D tisk, ale také NC obrábění nebo laserové gravírování.

Po krátké přestávce následovala prohlídka expozice Centra stavitelského dědictví, které ve svých sbírkách a exponátech ukazuje návštěvníkům mnohdy už zapomenutou nebo skrytou krásu našich tradičních řemesel. A právě využití řemesel v CAD/CAM se stalo hlavním motivem letošního setkání, protože exponáty Centra stavitelského dědictví i Národního technického muzea, pod které Centrum patří, jsou bohatou inspirací pro témata studentských projektů a prací při práci s CAD/CAM programy a 3D tiskem.

Podpora výuky ve školách byla tématem dalšího programového bloku. Paní Koderová představila programy, které Centrum stavitelského dědictví nabízí školám, pan Čermák ze Západočeské univerzity povídal o zkušenostech se zařazením výuky Solidworksu na gymnáziu v Plasích, pan Rudolf pak o založení Technického klubu v Litoměřicích jako centra podpory technické výchovy na základních školách s podporou CAD programů. Pan Toman s panem Milnerem představili soutěž Stirlingův motor, kterou organizuje Národní technické muzeum pro školy. Tyto hlavní příspěvky pozvaných hostů pak doplnili pan Dlask o zkušenosti s využitím CAD programů ve výuce průmyslové školy v Děčíně a paní Vláčilová z průmyslovky v Hradci Králové o zkušenostech používáním pracovního sešitu na Technické kreslení. Ten jsme představili na loňském setkání učitelů v Táboře a celý rok se ověřovalo jeho využívání ve výuce. Celý blok pak byl zakončen připomenutím aktivit, kterými 3E Praha Engineering pomáhá školám v jejich výuce.  Páteční večer pokračoval exkurzí do zdejšího Knížecího pivovaru a posezením v jeho příjemných prostorách.

Sobotní program byl neméně pracovní. Zahájil ho pan Obešlo ze školy v Kolíně zkušenostmi ze spolupráce střední a základní školy. Stirlingův motor z pátečního představení nás inspiroval k sestavení zadání maturitní práce pro Solidworks, ve které musí student zkonstruovat tento motor ze zadané dokumentace včetně naskenovaných dat poškozených dílů. Ukázali jsme, jak zpracovat naskenovaná data, vytvořit konstrukci motoru a jeho animaci, a s využitím Composeru vytvořit i návod k činnosti. Program SketchUp jsme pak představili při zpracování tématu ročníkové nebo maturitní práce pro stavební obory. Vytvořili jsme návrh rodinného domku a studii umístění v terénu, včetně potřebné výkresové a stavební dokumentace. A protože po celou dobu setkání pracovala naše 3D tiskárna a tiskla připravené 3D návrhy, ukázali jsme si, jak správně připravit konstrukční data z CAD programu pro 3D tisk na konkrétní tiskárně.

Na závěr setkání jsme představili náměty pro témata studentských prací a projektů, u kterých jsme se inspirovali exponáty v expozici Centra stavitelského dědictví v Plasích.

Dva dny Setkání učitelů v Plasích přinesly účastníkům celou řadu informací a inspirací, které určitě využijí ve svých školách pro výuku CAD/CAM a 3D tisku.

Máte dotaz? Naše technická podpora je Vám k dispozici!

Sdílet článek na sítích:

Objevte více:

Nejnovější články:

Nenašli jste, co jste hledali nebo chcete vědět víc? Kontaktujte nás!

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a.s.

Vy máte myšlenku, my jsme řešení…

Rychlá poptávka

Beru na vědomí a souhlasím s tím, že mé osobní údaje budou zpracovávány v souladu se
Zásadami ochrany osobních údajů společnosti 3E Praha Engineering, a jsem informován, že mohou být sdíleny s důvěryhodnými zúčastněnými stranami pro obchodní účely, jako jsou například osoby podílející se na dodání zboží nebo služeb, či na realizaci plateb na základě smlouvy.
Vyberte jednu z možností. Svůj případný souhlas dáváte pouze společnosti 3E Praha Engineering, a.s. za účelem zasílání informací o produktech, službách, akčních nabídkách a vzdělávacích materiálech.