AŽ DO OBLAK SE SOLIDWORKS

az-do-oblak-se-solidworks

Být v teple domova, a přitom vyvíjet byznys jet pro americkou firmu?

S pomocí CAD systému SOLIDWORKS, PDM a aplikace Skype to jde, říká Ing. Václav Fafejta, který se podílí na vývoji malého manažerského letounu, kategorie VLJ (very light jet), pro nově vzniklou, ambiciózní firmu Case Stratos Aircraft, sídlící v americkém Oregonu. Firma vyvíjí letoun s označením S714, kde S znamená stratosféra a naznačuje výšku, ve které se letoun bude pohybovat, 7 znamená rychlost 0.7 macha (0.7 rychlosti zvuku), 1 – single jet, 4 – počet sedaček. Firma dosud vyrobila pouze 1 prototyp, který vzlétl v listopadu 2016 a na němž dosud provádí letové zkoušky. V současné době firma připravuje druhý prototyp. Na základě marketingového průzkumu bude nový prototyp o něco delší a bude mít 6 sedaček, takže by měl být označen S716, ale firma zůstala u původního názvu.

Stratos Aircraft používá SOLIDWORKS jako CAD systém a PDM pro správu dat. Pro výrobu používá SOLIDWORKS CAM.

 Ing. Fafejta dodává: Díky tomu, že jsem si od firmy 3E Praha Engineering pořídil SOLIDWORKS a platím si pravidelný roční maintenance, mám vždy aktuální software a tím mám zajištěnou kompatibilitu softwaru s aktuální firemní verzí. Na firemní server se připojuji přes NetExtender (Dell Sonic wall) a díky PDM mám aktuální data a mohu pracovat z Čech.

Stratos Aircraft mne původně kontaktoval pouze pro vývoj podvozků, myšleno podvozkových noh, včetně tlumičů a hydraulických válců. Tento požadavek se záhy rozšířil na celý hydraulický systém, včetně zasouvání/vysouvání podvozků a mechanických zámků, směrové řízení podvozků, dále pak o aerodynamické brzdy, omezovač tahu, ovládací páku motoru. Dále jsem se podílel na vývoji řízení letounu, a to od pedálů až po směrovku a od kniplu až po křidélka. Při této konstrukční práci jsem využil zejména objemové modelování dílů a práci sestav systému SOLIDWORKS, dále modul Simulation pro FE analýzu.

Také jsem navrhl přípravek pro výrobu motorového uchycení, kde jsem využil možnost systému SOLIDWORKS práce se svařenci. Při návrhu hlavních kabinových dveří a návrhu zavazadlových dveří, jsem využil práci s plochami a skořepinami, které opět SOLIDWORKS nabízí. Samozřejmostí, o které snad ani není potřeba se zmiňovat, je tvorba výkresové dokumentace v systému SOLIDWORS.
Díky systému SOLIDWORKS a PDM dělám z domova práci, která mne baví a naplňuje.

Jedete na letošní Setkání uživatelů 2018, které se koná v Brně? Pokud ano, uslyšíte zajímavé povídání právě s panem Ing. Václavem Fafejtou. Těšit se můžete nejen na povídání o letounu S714, ale také o možnostech CAD systému SOLIDWORKS a o tom, v čem SOLIDWORKS pomáhá právě při konstrukci letounu a jeho částí. Těšíme se na Vás 11. – 12. 9. 2018 v hotelu Voroněž v Brně. Více informací najdete zde. Registrujte se ještě dnes.

Sdílet tento příspěvek

Další příspěvky

3E Tipy a Triky

Úkos přes dělicí čáry

SOLIDWORKS obsahuje i základní verzi mnoho nástrojů pro vytváření forem, které jsou se zaformovaným modelem asociativní – se změnou modelu se mění i forma – její plochy, rozměry, dělicí linie… K tomu patří i nástroje pro vyhledávání dělicích čar, analýzy úkosů, podříznutí také tloušťky stěn.
V této nové verzi SOLIDWORKS jsou zlepšeny možnosti práce s formami.