Upravit stránku

Novinky Artlantis verze 6

 

Firma Abvent SA, vývojář programu Artlantis, nedávno oznámil vydání nejnovější verze Artlantis 6 vyvinuté speciálně pro architekty a projektanty. Naleznete zde nové možnosti osvětlení a další zajímavé funkce pro to, aby se Artlantis stal jasnou volbou pro více než 85.000 architektů a projektantů ve více než 80 zemích po celém světě.

 

Fyzikálně přesný výpočet

Požadavky na přesnost, nebo spíše přesvědčivost, vizualizací neustále rostou. Artlantis 6 dostal výpočtový engine, který zobrazuje scénu přesně podle jejích fyzikálních vlastností. (Prodej zásuvného modulu s enginem Maxwell Render byl ukončen.)

Předpřipravená nastavení výpočtu

Podobně jako nastavení « automat » u digitálního fotoaparátu, slouží předpřipravená nastavení ke zrychlení práce při zachování kvality. Přednastavené režimy reflektují buď vlastnosti (interiér, exteriér, málo světla) nebo různé požadavky na rychlost, resp. kvalitu výpočtu (rychlý, střední, kvalitní).

Bílý architektonický model

Artlantis 6 reflektuje požadavek na tzv. bílý architektonický model. Během renderování jsou všechny barevné povrchy, kromě těch průhledných, nahrazeny bílou. Barva světel ve scéně zůstává zachována.

Vyvážení bílé

Funkce Vyvážení bílé umožňuje přizpůsobit dominantní barvu ve scéně rozptýlenému světlu. Funkce pracuje v buď v módu automaticky nebo označit zvolenou barvu jako bílou.

©Abvent
©Abvent

Zastínění okolím (ambient occlusion)

Funkce Zastínění okolím dodává modelům realistický vzhled díky započtení tlumení světla zastíněním. Jedná se o napodobení skutečného chování světelného záření, zvláště na matných plochách. Výpočet scény s funkcí Zastínění okolím zvýrazňuje prostorový tvar zobrazovaných předmětů.

© Yanosh Hdry

Vignetting

Efekt vinětace byl přidán mezi postprocesorové efekty. Jde o ztmavením snímku v jeho rozích, efekt při fotografování způsobený optickými vlastnostmi zvláště levnějších objektivů.

Světla & neon

Výchozí nastavení Artlantisu nabízí 8 IES přednastavených profilů. Dále Artlantis 6 umožňuje import IES profilů svítidel přímo z internetových stránek jejich výrobců. IES profily slouží k tomu, aby simulace nasvícení scény byla opravdu realistická. Ovšem Artlantis samozřejmě nabízí i uživatelsky jednoduchou editaci jasu, barvu, směru a úhlu kužele světla. Artlantis nabízí dvě metody nastavení nasvícení: automatika a ISO/clona. Automatika sama přizpůsobí intenzitu světel a neonů umístěných ve scéně obloze a slunci. Rovněž stojí za zmínku, že neony v Artlantis 6 byly kompletně přepracovány, a to s ohledem ke zvýšení kvality i rychlosti výpočtu.

©Abvent

Zákres do fotografie

Nástroje pro zákres objektu do fotografie byly zjednodušeny na ovládání, a současně umožňují přesnější výsledek. Po vyrovnání os XYZ ve 2D okně i okně náhledu, je model umístěn do fotografie v pozadí.

Integrovaný editor nastavení průhlednosti (alfa kanálu)

Tento v pravdě revoluční nástroj umožňuje přímo v Artlantisu vyznačit průhledné oblasti ve fotografii umístěné do popředí scény, což výrazně zvyšuje věrohodnost výsledných vizualizací.

Zaměření laserem

Kliknutím myši lze na referenční plochu v okně náhledu lze definovat pozici a směr laserového paprsku. Červenou linku laserového paprsku lze použít pro zarovnání objektů nebo textur ve scéně.

©Abvent

Katalog & média

Přístup do Media Store je ještě jednodušší. Uživatelům, kteří si chtějí vytvořit vlastní katalog s jejich médii, umožňuje Artlantis 6 vytvoření vlastní adresářovou strukturu. Nastavení zobrazení katalogu umožňuje zobrazovat naposledy použitá média, shadery a objekty v aktuálním projektu nebo ta, která byla k výběru přidána. Nový nástroj zjednodušuje náhodnou volbu média z daného výběru pro umísťování do projektu opakovaným klikáním myši.

a…

Při natáčení scény v náhledovém okně se zobrazení může automaticky přepínat mezi kompletními objekty a bloky a různými módy. Open GL zobrazení pracuje v módech barvy, skryté hrany, čárový model a jejich kombinace. Ve všech Inspektorech (ovladače pěti základních kategorií: shadery, světla, slunce, objekty, pohledy) lze vyhledávat zadáním konkrétního názvu. Díky filtru zobrazení lze rychle specifikovat materiál objektu či objekt ve scéně. Pomocná aplikace KeyServer App umožňuje automaticky spustit Artlantis 6 v prostředí MacOS nebo jako službu v prostředí Windows. Rovněž lze, v případě potřeby, odpojit uživatele od serveru. Při vkládání objektu do scény lze jednoduše nastavit jeho orientaci. Artlantis 6 podporuje Retina displeje s vysokým rozlišením (MacOS). Artlantis 6 podporuje automatické zálohování.