Upravit stránku

Studenti se již po 15. předvedli v soutěži v NC programování

Společnost 3E Praha Engineering, a.s., ve spolupráci se Střední průmyslovou školou Na Třebešíně, uspořádala o víkendu 24. až 25. března již 15. ročník soutěže v programování obráběcích strojů. Ve dvou vyhlášených kategoriích se mezi sebou utkali nejen studenti, ale i jednotlivé školy.

V pátek 24. března se do Střední průmyslové školy Na Třebešíně sjeli zástupci celkem jedenácti škol, aby poměřili své síly v ručním a strojním programování. V první části soutěže obdrželi studenti výkresy nebo modely, ze kterých měli v daném programu vytvořit NC kódy. V kategorii strojního programování využívali studenti programy HSMWORKS a SURFCAM a v druhé kategorii ručního programování studenti pracovali v programech ELTEK, Mikroprog a MTS.

Druhý den čekaly na studenty písemné testy, ve kterých si mohli soutěžící ověřit své znalosti a získat další body do celkového hodnocení. Následujícím úkolem bylo načrtnout obrobek ze zadaného NC kódu a zapsat chyby, které byly v kódu patrné. I přesto, že se s podobným zadáním studenti nikdy ve škole nesetkali, přijali řešení jako výzvu a poradili si i s tímto úkolem, jak nejlépe mohli. Po odevzdání všech prací a testů už nezbývalo nic jiného, než aby usedla komise a začala přidělovat body za správná řešení.

V kategorii ruční programování si cenu za první místo odnesl Miroslav Kotrč ze Strakonic, hned za ním se umístil Tomáš Marek, také ze Strakonic a Karel Koloničný z Frýdku-Místku. Nejlepší školou v kategorii ruční programování se stala Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Střední odborná škola řemesel a služeb, Strakonice a jako cenu si domů odvezla 3D tiskárnu.

V hodnocení škol v kategorii strojní programování si nejlépe vedla Střední průmyslová škola strojnická Olomouc. V soutěži jednotlivců se na první místo probojoval Michal Havlíček z Frýdku-Místku. Hned za ním se na dalších příčkách umístili Tomáš Rais z Olomouce a Lukáš Veverka ze Strakonic.

Celý víkend se nesl v pohodovém a soutěžním duchu, studenti měli možnost porovnat svoje znalosti se znalostmi ostatních soutěžících. Věříme, že si všichni studenti soutěž užili a že jim do budoucna dala mnoho zkušeností.

Děkujeme všem za účast a těšíme se na další ročník.